iletişime geç
Azak sokak no 14/1 İncesu MH Ankara
[email protected]
Tel: 0312 417 1757
Geri

4. Oyunla Gelecek kampı Konya’da düzenleniyor

Bilişim Vadisi DIGIAGE ile oyun geliştirme kampları gerçekleştiren Dijital Türk Oyunları Platformu “DiTOP” KONYA Büyükşehir Belediyesi ile Beyşehir kamp alanında 500+ katılımcı ile yeni bir kamp düzenliyor.

Son dönemde dijital sanatların en önemli alanlarından biri olarak görülen ve milyarlarca dolarlık bütçelere ulaşan oyun sektörüne yeni girişimcilerin dahil edilmesi amacıyla düzenlenen “Oyunla Gelecek” kamplarına, oyun tasarlamak, dijital sanatların farklı alanlarında kendini geliştirmek, özellikle dijital sinema ve animasyon üretim süreçlerine dahil olarak yüksek gelirli bir iş sahibi olmak isteyen yazılımcı ve tasarımcı gençler başvurabiliyor. Kampta buluşacak olan 500+ katılımcının yanı sıra online olarak da takip edilebilecek eğitimlere; gönüllü, akademisyen ve sektör ustaları da katkı sunmak adına kayıt yaptırabiliyor.

GİRİŞİMCİLER YATIRIMCILARLA BULUŞACAK

Kamp sonunda dijital oyun sektörüne yatırım yapmak isteyen yerli yabancı yatırımcılarla, genç girişimcilerin buluşabileceği bir Oyun Ekosistemi Buluşması da gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği ekonomi reform paketi programında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülkemizin kalkınmasını hızlandıracak başlıklar arasında Dijital Ekonomiye ve alt kırınımlarında oyun ekosistemine özel vurgu yapılmıştı. Genç istihdamının gelişmesi konusunda da oyun geliştiriciler ve yazılım sektörü önemli bir konuma sahip.

DİJİTAL OYUN BÜYÜYEN BİR PAZAR

Dünya dijital oyun pazarı 2020 yılında salgının ektisiyle yüzde 9,3 büyüyerek 159 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme Türkiye’de de etkisini gösterdi ve 32 milyon olan oyuncu sayısı 36 milyona, 830 milyon dolar olan toplam hasılat 880 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin oyun pazarında 450 milyon dolarla mobil oyunlar, 230 milyon dolarla bilgisayar ve 200 milyon dolarla konsol oyunları yer alırken, 35 milyon mobil oyuncu, 22 milyon bilgisayar oyuncusu, 17 milyon konsol oyuncusu bulunuyor.

TÜRKİYE REKOR DENİLEBİLECEK BAŞARILARA İMZA ATIYOR

Türkiye dijital oyun sektörü son yıllarda adını küresel pazarda duyurmaya ve hatta rekor denebilecek başarılara imza atmaya başladığını vurgulayan Dijital Türk Oyunları Platformu “DiTOP” Kurucu Başkanı Okan Özbay; “Dijital ürünleri tasarlayacak daha fazla insan kaynağını nasıl geliştireceğimiz, nasıl eğiteceğimiz ve en önemlisi disiplinli bir üretim için nasıl motive edeceğimiz hızlıca çözmemiz gereken süreçler. Bu sebeple birçok üniversitede Dijital Oyun Tasarım bölümlerimiz var ve sayıları artıyor. Disiplinli, becerikli ve tasarıma ilgi duyan, farklı alanlardan arkadaşlarımızı da bu kamplarımıza bekliyoruz. Kamplarımız genç arkadaşlarımızın hem kendilerini hem de dijital ekonomiye dair farklı sektörlerde yapılan üretim biçimlerini keşfetmeleri için önemli bir fırsat sunuyor. 16-29 Ağustos tarihleri arasında dördüncüsünü yapacağımız kampta, önceki kamplarda deneyim ve başarı kazanan birçok arkadaşımız hikayeleri ile birlikte ustalık yapacaklar. Derler ya balık tutmayı öğretmek gerek diye işte biz tam onu yapıyoruz, genç arkadaşlarımıza dijital okyanusta en büyük balıkları nasıl avlayacaklarını öğretiyoruz” açıklamasında bulundu.

BEĞENİ KAZANAN OYUNLAR TİCARİLEŞECEK

DiTOP Konya kampını, TRT Çocuk, ANFİYAP, OYUNDER, Üretken Akademi, Üniversiteler, Gamefactory ve birçok sektör kuruluşu ile birlikte gerçekleştiriyor. Kamp boyunca yeni oyunlar üreten ekipler kamp sonunda sektörün ünlü firmalarının yöneticileri karşısında sunumlar yapacaklar ve oyunlarını pazarlamaya çalışacaklar. Bir yarışma havasında geçen sunumlar sonunda beğeni kazanan oyunların ticarileşmesi sağlanacak.

BİRÇOK ALANDA TEMEL YETKİNLİK KAZANABİLECEKSİNİZ

DiTOP kampa katılan katılımcılara birçok temel yeteneği de kazandırmayı hedefliyor. Ders programında çok değerli tasarım yazılımlarının yanı sıra sektörün ihtiyaç duyduğu farklı eğitimler de yer alıyor. Geleceğin meslekleri arasında öne çıkan Yaratıcı Endüstrinin ve Dijital Sanatların yükselen bazı kavramlarına vurgu yapan Okan Özbay kampa özellikle katılmalarını istedikleri bölümleri de şu şekilde sıraladı: “Oyunlaştırma, senaryo, yazarlık, hikaye yazarlığı, yapımcı, yönetmen, animatör, çizer, tasarımcı, grafiker, reklamcı, dijital pazarlamacı, müzik ses efekt, oyun tasarımcısı, oyun yazarı, oyun geliştiricisi, oyun programcısı, seviye tasarımcısı, oyun içi video, oyun içi marketing, oyun yönetmeni, oyun yapımcısı, oyun yayıncısı, oyun reklamcısı, marka, patent, dijital efekt, 2D 3D Modelleme, UI, UX, CGI, VFX, SFX, Pixel art, Unity, Unreal, dijital içerik yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, motion grafiker, kurgucu, video grafiker, animatik, , fragman, illüstratör, seslendirmen. Endüstriyel tasarım, mimarlık, iç mimarlık, moda tasarım, radyo televizyon sinema, çizgi film animasyon, mekatronik, bilgisayar mühendisliği, yazılım, elektronik mühendisliği, robotik, güzel sanatlar, fizik mühendisliği, psikoloji, sosyoloji, iktisat, işletme, yönetim bilimleri, istatistik, konservatuvar.”

BAŞVURULAR AÇILDI

16-29 Ağustos tarihleri arasında KONYA Beyşehir kamp alanında gerçekleştirilecek etkinliğin başvuruları www.oyunlagelecek.com web sitesinden alınıyor. Katılım koşulları ve birçok detay da web sitesinde. @oyunlagelecek sosyal medya adreslerinden gelişmeleri takip ederek soruları yetkililere iletebilmek de mümkün.

 

KAYNAK : HABER7