iletişime geç
Azak sokak no 14/1 İncesu MH Ankara
[email protected]
Tel: 0312 417 1757
3-og-ytu-w

OG’23 TASARIM KAMPI
20-22 Ocak 2023 – YTÜ Yıldız Teknopark

(Hibrit Kamp)

Sürdürülebilir geleceği, Dijital geleceği, Ekonomik ve sosyal geleceği, Endüstriyel geleceği,

OYUNLA GELECEĞİ tasarlamak için buluşuyoruz…

TASARIMI ANLAMAK

Dijital oyunlar, eğlence ve eğitim sektörlerinde sürekli büyüyen, gelişen, dönüşen ve dönüştüren toplum mühendisliğinin taşıyıcı ayaklarından biridir.

Tasarım, yaratıcı kültür endüstrileri ve savunma sanayi benzeri üretim dikeyleri içerisinde öğrenme ve uygulama biçimleri açısından en önemli yataydır. Tasarlamak, çok yönlü bir disiplin olması nedeniyle bilim-sanat-teknik açısından çok zengin bir bakış açısı gerektirmektedir.

Dijital dünyanın üretim araçları olan tasarım programlarını kullanma becerisi, tasarım yetkinliği ile eş tutulamaz.  Teknik program becerisinden önce tasarıma dair çok daha derin bir algı düzeyine ve hayal gücüne sahip olmak aranan en önemli değerdir.

BU KAMP TASARIMIN TAM KALBİNDE

Dijital oyunlar, eğlence ve eğitim sektörlerinde sürekli büyüyen, gelişen, dönüşen ve dönüştüren toplum mühendisliğinin taşıyıcı ayaklarından biridir.

Tasarım, yaratıcı kültür endüstrileri ve savunma sanayi benzeri üretim dikeyleri içerisinde öğrenme ve uygulama biçimleri açısından en önemli yataydır. Tasarlamak, çok yönlü bir disiplin olması nedeniyle bilim-sanat-teknik açısından çok zengin bir bakış açısı gerektirmektedir.

Dijital dünyanın üretim araçları olan tasarım programlarını kullanma becerisi, tasarım yetkinliği ile eş tutulamaz.  Teknik program becerisinden önce tasarıma dair çok daha derin bir algı düzeyine ve hayal gücüne sahip olmak aranan en önemli değerdir.

KAMP KAZANIMLARI

Dijital sanatlar ve oyun endüstrisi içerisinde ihtiyaç̧ duyulan yetkinlikleri geliştirmek, hikâye üretmek, senaryo yazmak, algılayıcı algısını yönetebilmek, üretimde sosyolojik, psikolojik ve felsefi alt yapı boşluklarını doldurmak, tasarımcılığın doğru anlaşılabilmesi, gelişim yolculuğunun doğru tasarlanması ve bireysel yatırımın önemi bu kampta çokça konuşacağımız konular arasındadır.

Tasarım senaryo ile birlikte tüm içerik yolculuklarının start çizgisidir. İyi ve faydalı fikir inşası ile başlayan tasarım süreçleri ürünün can bulduğu hatta fonksiyonlarını kaybederek müzeye kaldırıldığı ana kadar devam etmektedir. Çünkü ürünün iyileştirilmesi, daha modern ya da verimli hale getirilmesi, arkasından gelecek modellerin etkinliğinin, gücünün, faydasının artırılması gibi konular da tasarım sürecinin parçalarıdır. Klasik sanatlardan müzik, mimarlık, resim, geleneksel Türk sanatlarından hat, tezhip, minyatür, ustalardan aldığımız derslerle bakış açımızı güncellememize, ufkumuzu genişletmemize yardımcı olacaktır.

Elbette önceliği oyun tasarımına vereceğiz. Eğitimcilerimizden verecekleri örnekleri, oyun geliştirme ve bireysel gelişime uygun, tecrübe aktaran bir tarzla sunmalarını isteyeceğiz. İlave olarak oyunlaştırma, sinema ve dijital sanatların çok yönlü olarak ele alınacağı bir tasarım kampı gerçekleştireceğiz.

NASIL BİR KAMP OLACAK?

Yıldız Teknopark ortaklığında gerçekleştireceğimiz programda Yıldız Teknik Üniversitesi başta olmak üzere çok sayıda üniversite ve lise paydaşımız

Teknopark içerisinde kurulacak olan yönetim ve sunum merkezinde eğitimcilerimiz için fiziki platform kurulacak, dileyen katılımcılar dersleri bu platformda takip ederek etkileşime katılabilecekler. Tüm gün ve akşamları da süren eğitimlerden bazıları paralel oturumlarda kayıt altına alınacak, bazı eğitimler de önceden çekilerek video kayıt olarak sisteme dahil edilecek.

Kullanıcıların zoom ve discord gibi ortamlardan takip ettikleri canlı dersleri kaçırmaları durumunda, Üretken Akademi platformunda daha sonra takipleri de mümkün olabilmektedir. Kullanıcılarımız Üretken Akademi uygulamasını yükleyerek sisteme dahil olacaklar ve katılım gösterdikleri oranda sertifika almaya hak kazanabilecekler.

SORUNLARI ÇÖZMEK

Sektörümüzün gelişim yolculuğunda farkına vardığımız en büyük sorunlardan biri program bilmenin tasarım bilmekle eş görülmesidir. Bir programı iyi kullanmak, menüsünü iyi bilmek, programın sağladığı olanakları yerinde kullanabilmek elbette önemli bir yetkinliktir. Ancak bu yetkinlik bizi iyi bir tasarımcı yapmayacaktır. Bugün maalesef genç arkadaşlarımız kendilerini program kullanma becerileri hakkında daha çok geliştirmekte, gerçek bir tasarımcı olmak için yeterince emek ve zaman ayırmamaktadır. Bir gelişim yolculuğu olarak gördüğümüz tasarımcılığın sanat ve estetik değerlerin kazanımı ve modern yetkinliklerle taçlandırılması sayesinde ciddi bir rekabet avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle tasarımcılığın felsefesinden başlayarak birçok alanda derinliğini kavramaya çalışacağımız, aynı zamanda pratik teknik ve taktik eğitimlerle bezeyerek hız kazanacağımız bir program oluşturmayı hedefledik.

OYUN TASARLAMAYI ÖĞRETEBİLMEK

Tasarım kampımızda ezber bozan bazı yaklaşımlarımız da olacak. Teknolojinin imkân verdiği tüm yeniliklerin ve çıkan son programların katılımcılar ile paylaşılmasına gayret edeceğiz. Yoğun olarak kullanılan tasarım programlarının yanında bazı alternatifler sunacağız. Daha spesifik tasarımlarla daha dar alanlarda ünlü yurt dışı şirketlerin beklentilerinden bahsedeceğiz. Akademiden hocalarımızın özellikle oyun geliştirme ekosisteminde kaçırdıkları fırsatların altını kalın kalın çizeceğiz. Bu kamp öğrenciler kadar, eğitimcilerimizi de yakından ilgilendiriyor.

Bilenler bilir;

Bilenler bilir; Oyunla Gelecek kampları, dijital içerik üretiminin en değerli unsurlarını, uçtan uca çok yönlü bir organizasyon kabiliyeti ile sektörün tüm bileşenlerini bir araya getirerek kendine özgün bir formatta sektörün ve genç girişimcilerin hizmetine sunmaktadır.

Bu ekosistemin içinde yer almak, tasarım konusunda bir adım ileriye atılmak ve geleceği bizimle birlikte tasarlamak istiyor musunuz?

O zaman şimdi yapmanız gereken tek şey hem en başvurunuzu oluşturmak…

Kim Kimdir?

 • Okan Özbay

  Oyunla Gelecek Koordinatörü

 • İsa Turgut İnci

  YTU Teknopark GMY

 • Hasan Ustaosmanoğlu

  Kamp Koordinatörü

 • Gizem Coşkuner

  Kurumsal İletişim Koordinatörü

 • Kadir Can Kırkoyun

  Üretken Akademi Başkanı

 • Ebru Çetinkaya

  Girişimcilik Koordinatörü

 • Büşra Kamış

  Girişimcilik Koordinatörü

 • Burak Kahveci

  Etkinlik ve İletişim Koordinatörü

 • Ozan Özbay

  Dijital Medya Koordinatörü

 • Doç. Dr. Ceyda Alparslan Kuzu

  Akademi Koordinatörü

 • Çiğdem Nur Özbay

  Eğitim Tasarım Koordinatörü

 • Abdullah Alkan

  Medya Yöneticisi

 • Şeyma Çelik

  Gönüllü Koordinatörü

Sponsor ve Destekçiler

Kampa nasıl katılırım?

Başvuru yapan tüm katılımcılar, başvuru formu sonrasında talimatları takip ederek Oyunla Gelecek Discord sunucusuna katılım sağlayıp, Online katılım için rollerine sahip olacaktır. Süreç, discord sunucusu üzerinden katılımcılara iletilecektir.

Sertifika verilecek mi?

Ders ve seminerlere düzenli katılım sağlayan katılımcılara Dijital Sertifika sağlanacaktır. 

Konaklama olacak mı?

Kamp, hibrit formatta gerçekleşecektir. Kampa online düzeyde katılım gerçekleşeceği gibi, bazı ders ve seminerler için önceden belirlenmiş, sınırlı sayıda katılımcı için başvurusunu gerçekleştirenlere fiziksel olarak katılım imkanı sunacaktır.

Ulaşım Nasıl Olacak?

Fiziki katılım, yalnızca belirlenen ders ve seminerler için gerçekleşecektir. Konaklama sağlanmayacağı için, ulaşım bireysel olarak katılımcılar tarafından sağlanacaktır.

Başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

Başvuru yapan tüm kullanıcılar, başvuru talimatları sonrasında doğrudan online katılım sağlayabilirler.

Seminer ve Derslere Fiziki katılım nasıl olacak?

Discord üzerinden, online katılımcılara paylaşılacak olan takvim için, yine discord üzerinden iletilecek olan Check-in formlarını katılımcıların doldurması gerekecektir. Belirlenen kişi limitine, kriter ve başvuru sıralamasına göre katılımcılar ders ve seminerlere fiziki katılım için onaylanacaktır.

Kamp süresince aldığım eğitim, konferans ve mentor desteğine kamp sonrasında da ulaşabilecek miyim?

Kullanıcıların zoom ve discord gibi ortamlardan takip ettikleri canlı dersleri kaçırmaları durumunda, Üretken Akademi platformunda daha sonra takipleri de mümkün olabilmektedir.